fbpx

Likwidacja barier, czyli dostosowanie budynków mieszkalnych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami

Likwidacja barier, czyli dostosowanie budynków mieszkalnych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami

Likwidacja barier, czyli dostosowanie budynków mieszkalnych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami

Szacuje się, że osób z niepełnosprawnościami w Polsce jest od 3 do 7 milionów, co oznacza, że tak duża część mieszkańców Polski może mieć utrudniony dostęp do miejsc wspólnych w budynkach mieszkalnych. Coraz częściej możemy zauważyć, że miejsca publiczne dostosowywane są do ludzi z problemami w poruszaniu się, poprzez dobudowanie specjalnych wind bądź ramp dla wózków. Warto zadać sobie pytanie, czy budynki mieszkalne, jak bloki też można dostosować do osób z niepełnosprawnościami?

Klatka schodowa a osoba z niepełnosprawnością

Jednym z bardziej popularnych rozwiązań dla jeżdżących na wózkach, jest platforma schodowa. Instalowana często przy ścianie nie zajmuje zbyt wiele miejsca na klatce schodowej. Może być włączana za pomocą specjalnego pilota, guzików umieszczonych przy instalacji lub innych rozwiązań producenta. Często wykonana jest ze stali, dzięki czemu taka rampa jest wytrzymała i może służyć przez lata.

Kolejnym popularnym urządzeniem jest krzesełko schodowe. Nie można wjechać na nie wózkiem, jednakże korzystający może swobodnie usiąść i przemieścić się w górę. Fotel po złożeniu nie zajmuje zbyt wiele miejsca na klatce i nie przeszkadza w korzystaniu ze schodów w sposób tradycyjny.

Dla mieszkańców lokali parterowych bądź znajdujących się na pierwszym piętrze istnieje możliwość montażu specjalnej windy. Umieszcza się ją przy balkonie tak, aby uniknąć konieczności korzystania z klatki schodowej. Co ważne, montaż powyższych rozwiązań wymaga zgody wspólnoty mieszkaniowej bądź administracji budynku.

Rozwiązania na zewnątrz budynku

Na parkingach często można zauważyć szerokie, niebieskie miejsca postojowe. Są one przeznaczone właśnie dla osób z niepełnosprawnością posiadających specjalną legitymację uprawniającą do parkowania na tych postojach. O tym rozwiązaniu pisaliśmy już wcześniej TUTAJ.

Dopasowana przestrzeń

Pamiętajmy, że osoby z niepełnosprawnościami to nie są tylko osoby jeżdżące na wózkach. Przestrzeń w miejscach wspólnych powinna być dopasowana tak, aby każdy mający problemy w samodzielnym poruszaniu się, mógł z niej bez problemu korzystać. Jednym z pomocnych rozwiązań jest automatyczne światło, które zapala się przy ruchu. Barierki oraz krawędzie schodów powinny być oznaczone w taki sposób, by osoba niewidząca bądź niedowidząca mogła swobodnie poruszać się po klatce. Domofony oraz skrzynki pocztowe warto umieścić na odpowiedniej wysokości, w taki sposób, żeby każdy mógł ich dosięgnąć. Dodatkowo numery mieszkań można oznaczyć w alfabecie Braille’a, co pomoże odnaleźć się osobom z niepełnosprawnością wzrokową.

 

Podsumowanie

Możliwości pomocy dla osób z niepełnosprawnościami w korzystaniu z części wspólnych w budynkach wielorodzinnych jest wiele. Odpowiednie dostosowanie przestrzeni z pewnością ułatwi poruszanie się po nieruchomości oraz polepszy relacje we wspólnocie. Pamiętajmy jednak, że montaż niektórych z rozwiązań dla osób z niepełnosprawnościami wymaga zgody wspólnoty bądź administracji budynku.

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ O WYNAJMIE MIESZKAŃ?

POROZMAWIAJMY O TWOICH POTRZEBACH

Wyślij do nas wiadomość za pomocą poniższego formularza kontaktowego w celu zgłoszenia zapytania na temat usługi zarządzania dla wspólnoty mieszkaniowej, zarządzania najmem lub pośrednictwa w sprzedaży lokalu.



    Podobne wpisy