Na co należy zwrócić uwagę przy wynajmie pokoju?
Popularne stancje to idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą zapewnić sobie prywatność i przestrzeń, nie wydając przy tym kroci. Ceny kawalerek i mieszkań dwupokojowych tak znacząco wzrosły, że nie tylko studenci decydują się na wynajem pokoju, ale także osoby starsze i młode małżeństwa.
Przepisy prawne o wynajmie pokoju
Bardzo często zarówno wynajmujący, jak i najemca, nie wiedzą, jakie przepisy regulują wynajem stancji. Mimo że to nie całe mieszkanie jest poddawane na wynajem, a poszczególne pokoje, to i tak podlega pod wszelkie regulacje, które wynikają z ustawy o ochronie praw lokatorów. Dotyczy to wszystkich osób, które zawierają umowę w celu zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych. Jest to ściśle związane z definicją współlokatora, podaną przez ustawę w artykule 2 ustęp 1 punkt 3 o ochronie praw lokatorów i wskazuje, że współlokatorem jest każdy, komu przysługuje tytuł prawny do używania lokalu wspólnie z innym lokatorem. Wynika z niej, że ochroną objęty jest wynajem także części mieszkania.
Klauzule umowne
Przy wynajmie pokoju, należy szczególną uwagę zwrócić na wszelkie klauzule umowne w dokumencie. Obecnie sytuacja rynkowa dla właścicieli mieszkań nie sprzyja dużym dochodom z powodu niedoboru lokali przeznaczonych pod wynajem. W związku z tym niektórzy wynajmujący próbują przemycić w umowie punkty, działające na niekorzyść lokatorów. Przykładem mogą być klauzule dotyczące podziału opłat liczników lub wykonywania napraw, a także wprowadzenie solidarnej odpowiedzialności za szkody wyrządzone w pomieszczeniach wspólnych. W tym ostatnim przypadku klauzula stanowi, że jeśli nie ma możliwości wskazania sprawcy, zapłacić za uszczerbek będą musieli wszyscy najemcy, którzy mogą być narażeni na ogromne koszty.
Umowa przy wynajmie pokoju
Nie wszyscy właściciele mieszkań z pokojami, przeznaczonymi na wynajem, chcą podpisywać z najemcami umowy i ich meldować. Należy pamiętać, że zarówno umowa, jak i meldunek to dokumenty niezbędne do procedury wyrabiania karty pobytu w danej miejscowości. Oprócz tego formalności należy dopełnić ze względu na ochronę swoich praw. Dzięki ustawie o ochronie lokatorów można przykładowo uniknąć sytuacji, kiedy konieczna będzie natychmiastowa, nerwowa przeprowadzka, jednak do tego konieczna jest umowa.
Podsumowanie
Wynajem stancji to wygodna opcja, ponieważ najemca może dostosować wybór lokalu do odpowiadającej mu lokalizacji, a także możliwości finansowych. Warto przy takim sposobie zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych pamiętać o odpowiedniej umowie zawartej z właścicielem lokum. Należy przeczytać ją dokładnie i w razie jakichkolwiek wątpliwości skorzystać z konsultacji prawnika, który oceni rzetelność sporządzonego dokumentu i jego zgodności z aktualnie działającym prawem o ochronie praw lokatorów.
CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ O WYNAJMIE MIESZKAŃ?
POROZMAWIAJMY O TWOICH POTRZEBACH
Wyślij do nas wiadomość za pomocą poniższego formularza kontaktowego w celu zgłoszenia zapytania na temat usługi zarządzania dla wspólnoty mieszkaniowej, zarządzania najmem lub pośrednictwa w sprzedaży lokalu.