Stacje ładowania pojazdów elektrycznych
Samochody elektryczne zyskały popularność ze względu na swoją ogromną zaletę, jaką jest ekologia. Idea stworzenia tego rodzaju auta miała na celu ochronę środowiska, dlatego jest on napędzany energią elektryczną i nie emituje spalin. Oprócz tego samochody elektryczne pracują cicho i prawie bezszelestnie poruszają się po miastach, a dodatkowo są o wiele bezpieczniejsze, ponieważ nie posiadają baku z paliwem, który w momencie awarii może wybuchnąć. Ładuje się je na specjalnie przygotowanych stacjach, które wyposażone są w ładowarki zasilane prądem z lokalnej sieci energetycznej.
Stacje ładowania – przepisy
W Polsce elektromobilność nie jest tak spopularyzowana, jak w niektórych krajach europejskich, dlatego dotyczące jej kwestie prawne nie są do końca sprecyzowane. W przypadku stacji ładowania na terenie budynków mieszkalnych prawo reguluje Ustawa z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Można w niej przeczytać, że punkty ładowania muszą mieć moc nie mniejszą niż 3,7 kW, a jeśli jest większa, to podlega badaniom technicznym, które wykonuje Urząd Dozoru Technicznego. Zgodnie z nowelizacją ustawy o Prawie budowlanym z dnia 7 lipca 1994 r. budowa stanowiska do ładowania pojazdów elektrycznych nie wymaga pozwolenia na budowę, chyba że jest to infrastruktura ładowania drogowego transportu publicznego lub obiektów wpisanych do rejestru zabytków.
Kierowcy maszyn elektrycznych znacznie rzadziej ładują je w miejscach publicznych ze względu na kolejki i wydłużony czas oczekiwania. Najchętniej wybierane są stanowiska w miejscach zamieszkania lub przy zakładach pracy, dlatego zarządcy nieruchomości i właściciele firm coraz częściej w nie inwestują. Jest to wygodna opcja, ponieważ spędzamy w tych lokalizacjach najwięcej czasu, podczas gdy samochody stoją nieużywane i mogą bez przeszkód zostać naładowane do pełna.
Cena zainstalowania stacji ładowania
Koszt stacji ładowania zależy od wielu czynników, przede wszystkim od rodzaju danego modelu. Najpopularniejszym wyborem jest Wallbox AC, czyli punkt wyposażony w podstawowe elementy, takie jak licznik, zabezpieczenie prądowe i wi-fi. Jego cena może wahać się od 2500 do 5 tysięcy złotych, dlatego też bardzo często wybierany jest do gospodarstw domowych. Do instalacji przydomowej dobrym wyborem będzie także pół-szybka stacja wolnostojąca AC, posiadająca system przyspieszonego ładowania. Może być wyposażona w podwójne złącze, dzięki któremu pobierać energię mogą nawet dwa auta. Zależnie od producenta, jej cena może zaczynać się od 5 tysięcy złotych.
Zarówno cena zakupu samochodu elektrycznego, jak i koszt zainstalowania stacji ładowania mogą zniechęcać potencjalnego zainteresowanego. Z tego powodu Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyczynił się do powstania inicjatywy dofinansowującej zakup infrastruktury przeznaczonej do ładowania samochodów elektrycznych.
Podsumowanie
Samochody elektryczne to nowoczesne urządzenia, które działają korzystnie na środowisko i dbają o stan powietrza, zanieczyszczonego dużą ilością spalin. Zastępcą stacji paliwowych stały się w tym przypadku stanowiska ładowania, które może zamontować każdy właściciel bez uzyskania pozwolenia na budowę, jeśli lokalizacja spełnia określone wymogi. Jest to dobre rozwiązanie, na które może sobie pozwolić coraz więcej osób dzięki różnego rodzaju dofinansowaniom.
CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ O WYNAJMIE MIESZKAŃ?
POROZMAWIAJMY O TWOICH POTRZEBACH
Wyślij do nas wiadomość za pomocą poniższego formularza kontaktowego w celu zgłoszenia zapytania na temat usługi zarządzania dla wspólnoty mieszkaniowej, zarządzania najmem lub pośrednictwa w sprzedaży lokalu.