Dezynsekcja mieszkania
Dezynsekcja mieszkania polega na trwałej eliminacji owadów, uznanych za szkodniki. Rozmnażają się one w zakamarkach, dlatego kiedy je zauważamy, zazwyczaj jest już za późno na samodzielne działania. Dzięki dezynsekcji i specjalistycznym środkom usuwane są nie tylko dorosłe osobniki owadów, ale także i larwy, dlatego jest to najskuteczniejsza metoda walki z nimi. Mogą jej zostać poddane takie szkodniki jak mole spożywcze i odzieżowe, pluskwy, prusaki, karaluchy, mrówki, komary, pchły i wszy. Oprócz tego specjaliści zajmują się likwidacją gniazd szerszeni i os.
Dezynfekcja a dezynsekcja
Dezynfekcja i dezynsekcja bardzo często są używane jako synonimy, ale są to różne procesy, które mają jedynie podobne nazwy. Tak jak wspomnieliśmy, dezynsekcja skupia się trwałym usunięciu szkodników. Dezynfekcja za to polega na eliminacji drobnoustrojów, a więc jest niczym innym jak odkażaniem. To czynność, którą przeprowadza się regularnie przede wszystkim w placówkach medycznych i miejscach, gdzie produkuje się żywność. Do dezynfekcji mieszkania dochodzi najczęściej po śmierci lub chorobie członka rodziny lub zwierzęcia. Używa się do niej metod chemicznych, a więc specjalnych środków, lub fizycznych, takich jak wyparzanie, promieniowanie jonizujące i wysoka temperatura.
Metody dezynsekcji
Dezynsekcję można wykonywać zarówno na otwartej przestrzeni, jak i w nieruchomościach. Oprócz rodzaju insektów kluczową rolę przy wyborze metody procedury gra specyfika przestrzeni, w której się znajdują. Tak jak w przypadku dezynfekcji, do dezynsekcji wykorzystuje się środki chemiczne i fizyczne, jednak oprócz tego podejmuje się czynności mechaniczne i biologiczne.
Do najpopularniejszych metod chemicznych należy żelowanie, które sprawdzi się przede wszystkim w zwalczaniu prusaków, karaluchów i mrówek. Polega ona na rozmieszczeniu dużej ilości kilkumilimetrowych punktów żelowych z substancją zabijającą owady. Oprócz tego często wykorzystywaną metodą walki z insektami jest zamgławianie ULV, polegające na rozpyleniu w powietrzu cieczy w postaci miniaturowych kropel, które tworzą mgłę. Opadając, pokrywa ona całkowicie powierzchnię i wyposażenie pomieszczenia. Jeśli w mieszkaniu znajdują się pęknięcia, szczeliny oraz meble, których nie da się przesunąć, specjaliści rekomendują opryskiwanie, które pozwala na naniesienie środka owadobójczego w wyjątkowo trudno dostępne miejsca.
Mechaniczne metody dezynsekcji polegają na wyłapywaniu ich za pomocą specjalistycznych pułapek lepowych, a następnie wytrzepywaniu i czyszczeniu miejsc, gdzie znajdowały się wcześniej. Sposób fizyczny polega na likwidacji insektów gorącą parą, ozonem lub z lampami owadobójczymi. Najbardziej kontrowersyjna jest metoda biologiczna, która polega na wykorzystaniu innych organizmów, będących naturalnymi wrogami insektów, znajdujących się w lokalu.
O czym należy pamiętać przy dezynsekcji mieszkania?
Nie da się odgórnie ustalić kosztu i czasu dezynsekcji mieszkania, ponieważ zależą od wielu czynników. Przede wszystkim ważna jest metoda zwalczania insektów, rodzaj i liczba szkodników, a także wielkość mieszkania i ilość pomieszczeń. Nie zawsze w trakcie dezynsekcji jest możliwość pozostania w lokalu, ponieważ to również zależy od rodzaju likwidacji owadów. Trzeba jednak pamiętać o porządnym przewietrzeniu mieszkania po zabiegu, przy czym warto przestrzegać zaleceń specjalistów. Niektóre preparaty należy niezwłocznie zmyć po dezynsekcji, podczas gdy inne pozostawić nawet na okres kilku tygodni.
Podsumowanie
Dezynsekcję mieszkania zaleca się w przypadku znalezienia nawet jednego szkodnika. Samodzielna próba ich zwalczenia może okazać się niepowodzeniem, a w dodatku środki biobójcze w ilościach przewyższających dopuszczalne dawki mogą być trujące dla zwierząt i dzieci. Dezynsekcja to wygodne rozwiązanie, ponieważ lokalem zajmują się profesjonaliści, którzy likwidują szkodniki nawet po jednym zabiegu.
CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ O WYNAJMIE MIESZKAŃ?
POROZMAWIAJMY O TWOICH POTRZEBACH
Wyślij do nas wiadomość za pomocą poniższego formularza kontaktowego w celu zgłoszenia zapytania na temat usługi zarządzania dla wspólnoty mieszkaniowej, zarządzania najmem lub pośrednictwa w sprzedaży lokalu.