fbpx

Kaucja w umowie najmu

Kaucja w umowie najmu

Kaucja w umowie najmu

Kaucja jest powszechnie stosowanym środkiem ochrony mieszkania w przypadku wystąpienia szkód i zniszczeń. Przepisy przedstawione w ustawie o ochronie praw lokatorów jasno mówią, że jest to opłata, która może się pojawić, ale nie musi. W praktyce jednak większość właścicieli decyduje się na nią ze względów bezpieczeństwa. Kaucja, w zależności od rodzaju najmu, nie może przekraczać dwunastokrotności lub sześciokrotności miesięcznego czynszu za lokal, jednak bardzo rzadko są to tak wysokie kwoty. W większości przypadków opłata uzależniona jest od potencjalnego ryzyka zniszczeń ze strony najemcy.

Zwrot kaucji

Przepis z ustawy o ochronie praw lokatorów jasno wskazuje, że kaucja podlega zwrotowi w ciągu miesiąca od dnia opuszczenia lokalu, a nie od terminu rozwiązania umowy najmu. Jest to czas ostateczny i właściciel nie ma prawa go wydłużyć lub zlekceważyć. Kwotę do spłaty oblicza się na podstawie czynszu, który obowiązywał w dniu zwrotu. Jeśli w okresie trwania najmu posiadacz podniesie opłaty, należy zapłacić proporcjonalnie wyższą kaucję, natomiast później jej spłata również wzrasta. Oznacza, to, że najemca nie może dostać mniejszej kwoty, niż ta, którą zapłacił wcześniej. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy lokator pozostawi w lokalu zniszczenia lub zwleka z opłatami za czynsz, wtedy zwrot kaucji będzie mniejszy, w zależności od skali zaniedbań.

Jak zapobiec utracie kaucji?

Dbanie o wynajęty lokal to tylko jeden z elementów potrzebnych do zwrotu pełnej kaucji. Kluczem do sukcesu jest sporządzenie precyzyjnej umowy najmu, która będzie uwzględniać prawa i obowiązki obu stron. Odpowiedni dokument, oprócz podstawowych informacji, powinien wyjaśniać, kto odpowiada za koszty ewentualnych awarii i jak będzie przebiegać proces rozwiązywania potencjalnych sytuacji spornych. Warto również sporządzić protokół zdawczo-odbiorczy, który zawiera opis stanu mieszkania w momencie wprowadzenia się lokatora oraz po opuszczeniu lokalu. Powinien być jak najbardziej szczegółowy, by uniknąć kłopotów przy rozwiązywaniu umowy. Umieszczone są w nim zdjęcia poszczególnych pomieszczeń oraz informacje o stanie mebli, ścian, podłóg, sprzętów i reszty wyposażenia. Należy pamiętać również o spisaniu stanu liczników, by zabezpieczyć się przed ponoszeniem kosztów za poprzednich najemców oraz o pobraniu pokwitowania w chwili wpłacenia kaucji, które jest dowodem uiszczenia opłaty.

Podsumowanie

Kaucja jest na pewno dodatkowym wydatkiem w momencie wynajmu mieszkania, jednak jest to kwota, która zostaje zwracana najemcom w chwili opuszczania lokum. Warto jedynie zadbać o kwestie prawne i odpowiednie określenie warunków z właścicielem mieszkania, aby nie stracić wcześniej przekazanych środków.

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ O WYNAJMIE MIESZKAŃ?

POROZMAWIAJMY O TWOICH POTRZEBACH

Wyślij do nas wiadomość za pomocą poniższego formularza kontaktowego w celu zgłoszenia zapytania na temat usługi zarządzania dla wspólnoty mieszkaniowej, zarządzania najmem lub pośrednictwa w sprzedaży lokalu.



    Podobne wpisy