fbpx

Meblowanie mieszkania na wynajem

Meblowanie mieszkania na wynajem

Warto, czy nie warto?

Decyzja o zakupie nieruchomości to popularny pomysł na rozpoczęcie swojej przygody z inwestowaniem. Wiele osób decyduje się na ten rodzaj inwestycji, ponieważ jest to najbezpieczniejsza forma ulokowania swojego kapitału, która przynosi także wysokie zyski. Każdy właściciel nieruchomości wie jednak, że to zaledwie początek drogi ku wynajmowi. Jednym z aspektów, które przyszły inwestor musi rozważyć, to meblowanie mieszkania na wynajem, które bardzo wpływa na wysokość czynszu, jaki możemy otrzymać od najemców. Czy zatem lepiej jest umeblować mieszkanie przed wystawieniem oferty najmu?

meblowanie mieszkania na wynajem

Do kogo kierujemy naszą ofertę?

Kiedy mieszkanie inwestycyjne jest już zakupione warto zastanowić się do jakiej grupy odbiorców chcemy kierować naszą ofertę. Zdecydowanie ułatwi to decyzję czy i w jakim stopniu meblować nasz lokal. Jest to bardzo ważna kwestia, ponieważ w opinii wielu ekspertów i doświadczonych inwestorów wynajęcie umeblowanego mieszkania jest łatwiejsze niż nieumeblowanego. Potencjalny najmujący łatwiej podejmie decyzję o zamieszkaniu w miejscu, w którym umieszczone są podstawowe elementy wyposażenia kuchni, łazienki czy sypialni. W poniższym artykule postaramy się przedstawić kilka najczęściej spotykanych grup lokatorów oraz opisać ich potrzeby.

Grupa pierwsza: studenci

Pierwszą grupą, do której przeznaczona jest duża część mieszkań na wynajem są studenci. Kawalerka wynajmowana tej grupie zdecydowanie powinna być umeblowana. Zainteresowani nią są zwykle młodzi ludzie, którzy nie zdążyli jeszcze w swoim życiu zgromadzić znacznego majątku.

W co musi być wyposażone mieszkanie dla studentów?

Istnieje kilka bardzo ważnych elementów wyposażenia, które na pewno zwrócą uwagę zainteresowanego wynajmem. Jednym z takich elementów jest wygodne miejsce do spania. Dla studentów najlepiej jest zakupić kompaktową, składaną kanapę. Dzięki swoim funkcjom będzie ona mogła także zapewnić miejsce do siedzenia w przypadku odwiedzin gości. Kolejnym ważnym elementem jest miejsce do nauki.

Optymalnym jest kupienie krzesła, lampki i biurka. Zdążają się jednak mieszkania, w którym nie ma dostatecznie dużo przestrzeni na postawienie samodzielnego biurka. W takim wypadku warto postawić na zakup stolika, który można przestawiać. Może on spełniać jednocześnie funkcję biurka, jak i na przykład stołu, na którym można zjeść posiłki. Ważnym elementem w takim mieszkaniu jest także pojemna szafa, w której pomieszczą się zarówno ubrania, jak i obuwie oraz walizki. Do podstawowych elementów wyposażenia wnętrza zalicza się także łazienkę wyposażoną w prysznic lub wannę oraz toaletę i pralkę.

Dodatkowym atutem w studenckim mieszkaniu będzie też funkcjonalne urządzenie kuchni w podstawowe sprzęty takie jak: płyta grzewcza, zlew, piekarnik, mikrofala, czajnik. Warto pomyśleć też o zakupie garnków, sztućców i zastawy. Przewożenie tych sprzętów z domu nie jest komfortowe dla studentów, dlatego zakup ich będzie zdecydowanym plusem w oczach potencjalnych wynajmujących.

Zakupione do mieszkania studenckiego meble nie muszą być bardzo dobrej jakości, ale warto zwrócić uwagę na to, aby wyposażenie było w stanie wytrzymać kilka lat i kilka zmian lokatorów. Dobrym rozwiązaniem w takim wypadku jest zakup mebli z drugiej ręki, np. z OLX czy Facebook Marketplace.

rodziny-meblowanie mieszkania na wynajem

Grupa druga: młode pary i rodziny

Kolejną grupą potencjalnych najemców są młode pary i rodziny. Mogą oni wynajmować, podobnie jak studenci, kawalerki lub małe mieszkania. Przy urządzaniu mieszkania z myślą o takich lokatorach należy zwrócić uwagę na kilka innych aspektów niż w przypadku studentów.

Co kupić do mieszkania przeznaczonego dla młodych?

Do sypialni polecamy kupić dwuosobowe łóżko z łatwo wymiennym materacem. Warto pamiętać, że osoby takie zgromadziły już w życiu pewien majątek, który muszą pomieścić w różnego rodzaju szafy, komody i regały. Podobnie jak w przypadku studentów wskazane jest wyposażenie łazienki. W przypadku tej grupy odbiorców kwestia urządzenia kuchni jest dyskusyjna. Z jednej strony należy ją wyposażyć w podstawowe sprzęty, takie jak lodówka, płyta grzewcza, piekarnik czy mikrofala. Z drugiej zaś strony młode pary i rodziny często posiadają już na własność drobne sprzęty. Warto więc zastanowić się, czy warto wyposażać takie mieszkanie w sztućce, garnki czy zastawę.

Meble zakupione do takiego mieszkania powinny być stosunkowo dobrej jakości. Można zakupić je częściowo z drugiej ręki a częściowo z popularnych sklepów meblarskich.

zamożni-meblowanie mieszkania na wynajem

Grupa trzecia: najemcy z podwyższonymi wymaganiami

Następną grupą są najemcy z podwyższonymi wymaganiami. W takim przypadku zwracają oni uwagę nie tylko na wielkość mieszkania, ale także na standard jego urządzenia i wyposażenia.

W co wyposażyć mieszkania o podwyższonym standardzie?

Do najważniejszych kwestii należy w takim wypadku pełne wyposażenie łazienki i kuchni – AGD, a także RTV. Należy zwrócić uwagę na to, aby mieszkanie było dobrze przemyślane i zaprojektowane zarówno pod względem estetycznym, jak i funkcjonalnym. Meblując takie mieszkanie należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby każdy element wyposażania do siebie pasował. Lokal powinien wyglądać jak z najlepiej, dlatego warto zatrudnić do jego urządzenia profesjonalistę.

Aranżując takie wnętrza warto zwrócić także uwagę na otoczenie mieszkania i dopasować meble do charakteru np. dzielnicy. Kiedy apartament położony jest w kamienicy w okolicy starego rynku można zainwestować w cięższe, eleganckie meble i antyki. W przypadku, gdy mieszkanie znajduje się w nowoczesnym wieżowcu w centrum warto dopasować wnętrze do tego stylu kupując meble z elementami szkła, stali czy też jasnego drewna.

Koszty urządzenia takiego mieszkania mogą być bardzo wysokie, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że inwestycja ta szybko się zwróci. Tak urządzone mieszkania mają zazwyczaj wysokie czynsze.

Czy warto wynajmować nieumeblowane mieszkanie?

Niektórzy właściciele mieszkań skupiają się w dużej mierze na zaletach, jakie niesie za sobą wynajmowanie nieumeblowanego mieszkania. Po pierwsze właściciel nie musi wydawać dodatkowych pieniędzy na zakup mebli. Nie ryzykuje też, że zakupione meble nie spodobają się przyszłemu najemcy, który będzie chciał się ich pozbyć. Może on także zaoferować wynajmującemu niższy czynsz, co zachęci wielu rozważających. Jedną z największych zalet jest gwarancja braku problemów z rozliczaniem najemcy za ewentualne zniszczenia. Jest to odpowiednia opcja dla inwestora, który chce ograniczyć ilość kosztów i problemów, jakie niesie za sobą wynajem umeblowanego mieszkania.

Część ekspertów zgadza się, że oferowane przez nas nieumeblowane mieszkanie będzie także cieszyło się sporą popularnością. Będzie to odpowiadać grupie osób, które mają stabilną pracę i unormowaną sytuację finansową, ponieważ to oni chętniej meblują mieszkania całkowicie dopasowując je do siebie. Wśród tej grupy istnieje większe prawdopodobieństwo, że w  meblowanym własnoręcznie mieszkaniu lokatorzy będą chcieli zostać na dłużej.

Zjawisko wystawiania oferty nieumeblowanego mieszkania jest często spotykanym zachowaniem właścicieli mieszkań na wynajem. Osoba taka nie ma jednak pewności, kiedy pojawi się najemca chcący zająć lokal. Pustostan im dłużej pozostaje niezamieszkany tym więcej generuje kosztów. Opłaty administracyjne czy ogrzewanie wciąż muszą być opłacane. Nieumeblowane mieszkanie, mimo że ogranicza właścicielowi wiele kosztów i problemów nie jest najczęściej atrakcyjne dla potencjalnych najemców i trudniej jest znaleźć chętnych.

Mimo że nikt nie jest w pełni w stanie przewidzieć czego będzie potrzebował przyszły najemca, to przemyślenie kim ma być ta osoba bardzo ułatwia podjęcie najlepszej decyzji. Wynajem mieszkania umeblowanego jest z pewnością łatwiejszy i szybszy, ale nie oznacza to, że bez mebli nie znajdzie się żaden chętny do wynajmu.

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ O WYNAJMIE MIESZKAŃ?

POROZMAWIAJMY O TWOICH POTRZEBACH

Wyślij do nas wiadomość za pomocą poniższego formularza kontaktowego w celu zgłoszenia zapytania na temat usługi zarządzania dla wspólnoty mieszkaniowej, zarządzania najmem lub pośrednictwa w sprzedaży lokalu.



    Podobne wpisy