fbpx

Mieszkanie podczas jesieni – o czym warto pamiętać?

Mieszkanie podczas jesieni – o czym warto pamiętać?

Jak przygotować się do jesiennego sezonu?

Jesienny okres przynosi ze sobą wietrzną, deszczową i coraz chłodniejszą pogodę. Sprawia to, że nasze życie przenosi się z zewnątrz do naszych czterech ścian. Pora wyciągnąć koce, gry planszowe i przypomnieć sobie gdzie schowaliśmy ciepłe skarpety. Jak jeszcze można przygotować się do złotego sezonu? Zanim znajdziecie dobrą książkę czy serial na Netflixe, powinniście odpowiednio przygotować swoje mieszkanie. O czym należy pamiętać jesienią?

Kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy?

Od czego zależy rozpoczęcie ogrzewania mieszkań? Przede wszystkim od warunków pogodowych. Zazwyczaj przyjmuje się, że gdy temperatury spadną poniżej 10 stopni Celsjusza, będzie to dobry moment na uruchomienie kaloryferów. W niektórych lokalach sezon grzewczy rozpoczyna się już od spadku poniżej 15°C. Gdy w Waszym domu jest zbyt chłodno i czujecie się z tym niekomfortowo, możecie porozmawiać ze spółdzielnią. Gdy większość mieszkańców podzieli podobną opinię, sezon grzewczy może rozpocząć się nieco szybciej.

Jak mądrze ogrzewać mieszkanie?

Podczas okresu ciepłowniczego pamiętajmy o rozsądnym gospodarowaniu energią. W związku z rosnącą inflacją chcielibyśmy dać Wam kilka rad jak zaoszczędzić na ogrzewaniu.

Jak więc obronić się przed rosnącymi rachunkami?

  1. 20°C to pierwszy krok do sukcesu. Jest to optymalna temperatura, która powinna panować w pomieszczeniach. Nie przegrzewajmy pomieszczeń w mieszkaniu. Jest to dla nas nieopłacalne pod względem finansowym. Kolejnym powodem, dlaczego lepiej tego nie robić jest brak zachowania odpowiedniej wilgotności powietrza. Narażamy się w ten sposób na obrzęk śluzówki czy problemy z oddychaniem. Ponadto nasza wydajność zaczyna spadać. Zachowując 20°C, będziemy czuć się dużo witalniej i zachowamy energię do działania.
  2. Nie zasłaniaj powierzchni kaloryfera. Jeśli znajduje się on pod oknem, a Twoje zasłony sięgają poniżej niego, to najwyższa pora je wymienić. Postaraj się odsunąć wszelkie meble, aby ciepłe powietrze mogło się regularnie rozchodzić. Inaczej zastała temperatura zacznie oddziaływać na termostat, a nasze koszty wzrosną.
  3. Zmniejszaj temperaturę po wyjściu z domu. Optymalne będzie 17-18°C. Niższe temperatury od podanych nie sprawią, że zaoszczędzimy, dlatego że mieszkanie będzie nagrzewało się dłużej, a to pochłonie znacznie więcej energii. Więc pod żadnym pozorem nie należy całkowicie wyłączać kaloryfera. Zbyt niskie temperatury mogą również przyczynić się do powstania grzyba.
  4. Wyposaż się w ekran zagrzejnikowy. To tani i bardzo prosty sposób na ograniczenie strat cieplnych. Tak zwany ekran występuje w postaci srebrnej maty, która ma za zadanie odbijać ciepło do wnętrza pomieszczenia. Zimne ściany nie pochłoną więcej wytworzonej energii.
  5. W dzień wpuszczaj jak najwięcej słońca do środka. Naturalne światło ogrzeje pomieszczenie, ale także wpłynie pozytywnie na Twój nastrój. Natomiast pod wieczór zasłoń okna żaluzjami – najlepiej sprawdzą się te zewnętrzne – lub roletami. Dobrze sprawdzą się również zasłony wykonane z masywniejszych tkanin.

Zabezpieczenie okien przed zimnem

Podstawowym krokiem w zachowaniu odpowiedniej temperatury w mieszkaniu są szczelne okna. Przed okresem zimowym należy sprawdzić, czy nie przepuszczają one powietrza z zewnątrz.

  1. Najprostszym sposobem jest zwilżenie ręki i podsunięcie jej w miejsca domknięcia okna. Jeśli poczujemy powiew, może to oznaczać, że warto wymienić uszczelki.
  2. Kolejnym powodem wywołującym nadmierny przepływ powietrza może być źle ustawiony tryb okna. Wiele osób nie wie, że dzieli się on na letni i zimowy. Obydwie opcje pozwalają nam kontrolować stopień rozszczelnienia otworów okiennych. W ten sposób mamy wpływ na przedostawanie się powietrza z zewnątrz do wewnątrz.
  3. Ostatnim sposobem, który pomoże odpowiednio zabezpieczyć się przed zimnem, jest dodatkowa izolacja. Na rynku znajdziemy specjalną folię termokurczliwą. Pełni ona funkcję dodatkowej szyby, jest bezbarwna i dobrze przepuszcza światło.

Podsumowanie

Zabezpieczenie mieszkania przed spadającymi temperaturami powinno rozpocząć się już w trakcie jesieni. Obniżycie w ten sposób rachunki i nie dacie zaskoczyć się zimnym nocom. Sprawdźcie szczelność swojego mieszkania i sprawność systemu ciepłowniczego. Po uporaniu się ze wszystkim wyciągnijcie kubek z ulubionym rozgrzewającym napojem. Pora na relaks przy ulubionym zajęciu!

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ O WYNAJMIE MIESZKAŃ?

POROZMAWIAJMY O TWOICH POTRZEBACH

Wyślij do nas wiadomość za pomocą poniższego formularza kontaktowego w celu zgłoszenia zapytania na temat usługi zarządzania dla wspólnoty mieszkaniowej, zarządzania najmem lub pośrednictwa w sprzedaży lokalu.



    Podobne wpisy