Na co warto przeznaczyć pieniądze z budżetu wspólnoty mieszkaniowej, czyli rekreacja na osiedlu!
W dzisiejszych czasach coraz większą wagę przykłada się do tego, aby osiedla były nie tylko funkcjonalne, ale także estetyczne i zachęcające do spędzania wolnych chwil poza mieszkaniem. Stare place zabaw, gdzie znajdowały się jedynie huśtawki, drabinki i piaskownice oraz aleje z krzewami i drzewami to już przeżytek. Na rynku dostępny jest różnorodny sprzęt umożliwiający stworzenie naprawdę ciekawej infrastruktury do rekreacji na osiedlu. W dzisiejszym artykule podpowiemy, na co warto przeznaczyć pieniądze z budżetu wspólnoty mieszkaniowej.
Budżet wspólnoty mieszkaniowej
Zgodnie z art. 30 Ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali zarząd lub zarządca nieruchomości ma obowiązek zwołania zebrania co najmniej raz w roku w pierwszym jego kwartale. Podczas takiego spotkania powinien zostać omówiony roczny plan gospodarczy zarządu nieruchomością wspólną. Jego uchwalenie może nastąpić również w drodze indywidualnego zbierania głosów. Jest to nic innego jak po prostu budżet wspólnoty mieszkaniowej. Wliczają się w niego wszelkie koszty ponoszone w związku z utrzymaniem nieruchomości, wynagrodzenie zarządu czy pieniądze przeznaczone na remonty oraz inwestycje. Na tej podstawie wyznacza się wysokość płaconej przez właścicieli zaliczki. Należy pamiętać, aby na bieżąco kontrolować wydatki i wpływy. Pomoże to uniknąć sytuacji, gdy we wspólnocie ponoszone koszty będą zbyt wysokie.
Na co przeznaczyć pieniądze z budżetu wspólnoty mieszkaniowej?
Oczywiście o tym, jakie inwestycje ujęte są w budżecie wspólnoty mieszkaniowej, decydują również właściciele lokali. Jeżeli stwierdzą, że brakuje im czegoś na terenie nieruchomości lub konieczne są jakieś remonty, mają prawo to zgłosić. Mogą to być zarówno niezbędne naprawy, jak wymiana drzwi czy okien, inwestycje ułatwiające funkcjonowanie, np. stojaki na rowery czy właśnie umożliwiające rekreację na osiedlu. W końcu każdy ceni sobie możliwość odpoczynku czy aktywnego spędzania czasu w najbliższej okolicy. Jeżeli taka inicjatywa zostanie zaakceptowana przez pozostałych właścicieli, można uwzględnić ją w budżecie wspólnoty mieszkaniowej.
Coś dla najmłodszych i tych trochę starszych
Jeżeli na terenie naszej wspólnoty nie ma placu zabaw lub jest on niewystarczający, możemy zdecydować się na jego wybudowanie. Z pewnością pomysł ten docenią najmłodsi mieszkańcy! Dziś miejsca tego typu to już nie tylko metalowe huśtawki czy drabinki, a prawdziwe bajeczne krainy. Wybór urządzeń jest naprawdę duży. Poza standardowymi zjeżdżalniami czy piaskownicami dostępne są ścianki wspinaczkowe, karuzele czy nawet trampoliny. Ciekawym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na tematyczny plac zabaw np. statek piracki czy pociąg. W takim miejscu można również umieścić elementy edukacyjne.
Warto zadbać także o miejsca do rekreacji na osiedlu dla młodzieży. Na co można przeznaczyć środki z budżetu wspólnoty mieszkaniowej dla tej grupy wiekowej? Jednym z rozwiązań jest ustawienie stołu do tenisa ziemnego. Nie tylko pozwoli on spędzić wolny czas w ciekawy sposób, ale również zapewni dawkę niezbędnej aktywności fizycznej. Podobny cel spełni stworzenie skateparku, gdzie młodzież będzie mogła jeździć na rolkach lub deskorolce oraz ustawienie drążków do street workoutu.
Rekreacja na osiedlu dla seniorów
Planując inwestycje w miejsca do rekreacji, w budżecie wspólnoty mieszkaniowej nie powinniśmy zapominać o seniorach. Stanowią oni liczną grupę mieszkańców osiedli, a będąc na emeryturze, mają dużo wolnego czasu. Dla osób w późnej dorosłości z pewnością wskazane są spacery. Pozwalają na zachowanie sprawności i zapobieganie wielu chorobom. Na osiedlu powinny się znaleźć ławeczki, które umożliwią odpoczynek w dowolnym miejscu, jeżeli komuś zabrakłoby sił w trakcie takiej aktywności. Warto umieścić je w okolicy drzew, które będą dawały cień, chroniąc przed słońcem. Ostatnio na osiedlach coraz częściej pojawiają się alternatywy dla tradycyjnych ławek w postaci leżaków. Jest to ciekawe rozwiązanie, jednak osoby starsze mogą mieć problem ze wstaniem z takiego siedziska. Aktywni seniorzy z pewnością ucieszą się również z siłowni zewnętrznej. Opór do pokonania podczas ćwiczeń na sprzętach nie jest duży, dzięki czemu aktywność ta nie obciąża nadmiernie stawów i zapewnia niezbędną dawkę ruchu.
Podsumowanie
Miejsca do rekreacji na osiedlu, choć nie są niezbędne, zachęcają do spędzania czasu na zewnątrz, aktywności oraz integracji. Daje to mnóstwo korzyści, mi.in. pozwala zachować sprawność, poprawia samopoczucie i buduje więzi społeczne. Warto uwzględnić w budżecie wspólnoty mieszkaniowej środki na wprowadzenie takich ciekawych rozwiązań. Na rynku dostępnych jest ich naprawdę wiele, co pozwala wybrać te najlepiej dostosowane do naszych potrzeb.
CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ O WYNAJMIE MIESZKAŃ?
POROZMAWIAJMY O TWOICH POTRZEBACH
Wyślij do nas wiadomość za pomocą poniższego formularza kontaktowego w celu zgłoszenia zapytania na temat usługi zarządzania dla wspólnoty mieszkaniowej, zarządzania najmem lub pośrednictwa w sprzedaży lokalu.